Poniedziałek, 24 września 2018 r.

 • ZG LPR z ważnym apelem do opozycji

  ZG LPR z ważnym apelem do opozycji

   
  Z cała mocą trzeba zaakcentować fakt, że opozycja polska musi solidarnie występować przeciw antykonstytucyjnym, szkodzącym Polsce i Polakom, działaniom PiS, ale nigdy przeciwko tradycji, kulturze, religii i moralności, z kt ...

  10 września 2018

 • ZG LPR w 250 rocznicę konfederacji barskiej

  ZG LPR w 250 rocznicę konfederacji barskiej

   
  Propagowane hasła i symbole oraz duch ożywiający konfederatów barskich w postaci Maryjnych sztandarów, noszonych krzyży i różańców oraz śpiewanych pieśni wskazywały, że wystąpienia miały raczej charakter ...

  10 września 2018

 • Święty Maksymilian Kolbe – wzór świętości i patriotyzmu

  Święty Maksymilian Kolbe – wzór świętości i patriotyzmu

   
  Szanowni Państwo, pragnę w tym miejscu – Niepokalanowie przybliżyć postać św. Ojca Maksymiliana Kolbego.
  Ojciec Maksymilian urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. Na chrzcie otrzymał imię Rajmund. Z ...

  26 sierpnia 2018

 • Szanse i zagrożenia dla odzyskania przez Polskę niepodległości, w 100 rocznicę osiągnięcia celu

  Szanse i zagrożenia dla odzyskania przez Polskę niepodległości, w 100 rocznicę osiągnięcia celu

   
  Szanse i zagrożenia dla odzyskania przez Polskę niepodległości, w 100 rocznicę osiągnięcia celu.
            Perspektywa 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości stwarza konieczność nie tylko głoszenia prawdy o powodach jej ...

  24 lipca 2018

 • Dmowskiego rozmowy z politykami

  Dmowskiego rozmowy z politykami

  Dmowskiego rozmowy z politykami.
  Rozmowa z Kodamą (Na bazie książki Mariusza Kułakowskiego [Józefa Zielińskiego] pt. „Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień”, tom I, Londyn 1968)
      W maju ...

  17 lipca 2018

Liga wspiera alternatywne źródła pozyskiwania energii

Liga wspiera alternatywne źródła pozyskiwania energii

12.01.2004 r. w Tychach odbyło się FORUM GEOTERMALNE – TYCHY 2004. Zaprezentowano funkcjonowanie kilku zakładów geotermalnych w Polsce.
Jednym z nich jest Geotermia Podhalańska. Historia wykorzystania źródeł geotermalnych na Podhalu sięga 1862 r., kiedy rozpoczęto wykorzystywać energię cieplną do ogrzewania basenów kąpielowych na Jaszczurówce i Antałówce. W roku 1993 wybudowano Doświadczalny Zakład Geotermalny Bańska Niżna – Biały Dunajec i rozpoczęto ogrzewać kilka budynków w Bańskiej Niżnej z odwiertu na głębokości poniżej 2000 m. W kolejnych latach rozbudowano Zakład Geotermalny i budowano sieci ciepłownicze. Dzisiaj z wód geotermalnych ogrzewane są budynki w Bańskiej Niżnej, Białym Dunajcu i Zakopanem. Rozpoczęto budowę parku wodnego w Zakopanem. Podhalańskie wody geotermalne w całym obszarze swego występowania należą do wód o właściwościach leczniczych. Uznano je za nadające się również do celów kąpielowych i rekreacyjnych. Są one pomocne w profilaktyce i leczeniu m.in.: schorzeń reumatycznych, układu kostnego i chorób dermatologicznych.

„Geotermia Uniejów” w województwie łódzkim eksploatuje wody termalne z głębokości ok. 2000 m i wykorzystuje je w systemie grzewczym od 2001 roku. Zastąpienie tradycyjnego systemu grzewczego alternatywnym ciepłem wód termalnych, pozwoliło znacznie wyeliminować dotychczasowe zanieczyszczenia pyłowe i gazowe.

W Uniejowie mają plan wybudowanie ośrodka rekreacyjno-balneologicznego. Przeprowadzono badania, które wykazały skuteczność zabiegów leczniczych z zastosowaniem wód termalnych w chorobach krążenia, bólach reumatycznych, chorobach ortopedyczno-urazowych oraz chorobach układu nerwowego.

Obszar Górnośląskiego Zagłębia węglowego należy do najlepiej zbadanych rejonów w Polsce z punktu widzenia prowadzonych w tym rejonie badań geotermicznych. W latach 90. w obszarze miasta Tychy odwiercone zostały otwory w Urbanowicach (1951 m), Wygorzele (1708 m), Żwaków (1972 m) i Wyry (2037 m). Ze względów geologicznych i ekonomicznych do eksploatacji wód termalnych najbardziej nadaje się rejon Urbanowic. Pojawiły się dwie koncepcje tyczące budowy zakładu geotermalnego. Dr inż. Stanisław Nagy z Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie proponuje wykorzystać istniejący otwór badawczy w Urbanowicach i pogłębić go do 3300 m. Jest jednak ryzyko w jego odbezpieczeniu. Zespół prof. Sokołowskiego z POLGEOTERMII w Krakowie proponuje wywiercić nowy otwór eksploatacyjny w Urbanowicach co jest bardziej kosztowne jednak pewniejsze. Władze miasta skłaniają się ku pierwszej koncepcji. Obiecują, że wkrótce podejmą decyzję i że budowa zakładu geotermalnego ruszy w tym roku. Oczekuje się, że realizacja pilotowej w województwie śląskim ciepłowni geotermalnej zmniejszy zanieczyszczenia powietrza.

Stanisław Zapała /autor jest Przewodniczącym Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego/

Biura regionalne LPR:
(ta część strony w przebudowie)

Dane:

Biuro Krajowe:
ul. Nowogrodzka 31 p. 405
00 - 511 Warszawa
35 1160 2202 0000 0002 6319 0565

Linki: