Poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r.

 • Zaproszenie na VI Konferencję Wersalską do Gietrzwałdu

  Zaproszenie na VI Konferencję Wersalską do Gietrzwałdu

   
  W tym roku spotykamy się, w ramach VI Konferencji Wersalskiej oraz Pielgrzymki Ligi Polskich Rodzin, w GIETRZWAŁDZIE, co wiąże się z obchodzoną w tym roku 140 rocznicą objawień Matki Bożej ...

  14 sierpnia 2017

 • ZG LPR w sprawie bezprawnych działań PiS i sankcji UE

  ZG LPR w sprawie bezprawnych działań PiS i sankcji UE

   

  Jeżeli słyszymy dziś ze strony funkcjonariuszy oraz członków PiS głosy i opinie o „złej Unii Europejskiej”, która przeciwstawia się „dobrym rządom PiS”, poprzez ingerencję w wewnętrzne sprawy Polski ...

  14 sierpnia 2017

 • ZG LPR w 10 rocznicę detronizacji „Bogurodzicy” przez PiS

  ZG LPR w 10 rocznicę detronizacji „Bogurodzicy” przez PiS

   
  Decyzją (Nr 374/MON z dnia 15 sierpnia 2007 r.) Ministra Obrony Narodowej Aleksandra Szczygło ustanowiono Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego w postaci „Marszu Pierwszej Brygady”, co pokazuje prawdziwe oblicze PiS ...

  14 sierpnia 2017

 • ZG LPR w 100 rocznicę utworzenia Komitetu Narodowego Polskiego

  ZG LPR w 100 rocznicę utworzenia Komitetu Narodowego Polskiego

   
  Komitet Narodowy Polski, utworzony dnia 15 sierpnia 1917 roku w Lozannie, na terenie neutralnej Szwajcarii, pod prezesurą Romana Dmowskiego, składał się z przedstawicieli wszystkich trzech zaborów wybranych przez Polak ...

  14 sierpnia 2017

 • Stanowisko ZG LPR w sprawie sporu toczonego dziś w Polsce

  Stanowisko ZG LPR w sprawie sporu toczonego dziś w Polsce

   
            Podstawowym błędem, jaki jest - naszym zdaniem - popełniany w ocenie brutalnej rzeczywistości politycznej naszej Ojczyzny, co z kolei powoduje wyciąganie błędnych wniosków oraz wybór złych metod naprawy sytuacji, jest ...

  10 lipca 2017

Ostatnie pożegnanie śp. Zenona Mroczkowskiego

Ostatnie pożegnanie śp. Zenona Mroczkowskiego

Treść ostatniego pożegnania Kolegi Zenona Mroczkowskiego, wygłoszonego przez Prezesa Ligi Polskich Rodzin Witolda Bałażaka, podczas uroczystości pogrzebowej na cmentarzu Marynarki Wojennej Gdynia – Oksywie 25 marca br.

 

„Pogrążona w smutku Rodzino ś. p. Zenona, czcigodny Księże, Bliscy, Przyjaciele i wszyscy, których gromadzi dzisiejsza uroczystość pogrzebowa.

Przypadło mi w udziale jakże smutne, ale jednocześnie zaszczytne zadanie –pożegnanie ś. p. Zenona Mroczkowskiego, wieloletniego, pewnego i niezawodnego działacza narodowego, bezinteresownego i ofiarnego w służbie dla Ojczyzny, wytrwałego i konsekwentnego Polaka, na którego zawsze można było liczyć.

Wiadomość o Jego śmierci była wielkim ciosem i bólem nie tylko ze względu na jego wiek, żył przecież tylko 67 lat, ale przede wszystkim dlatego, że był wspaniałym i cenionym Kolegą budzącym zaufanie, o czym świadczy fakt konsekwentnego wybierania go w skład centralnych władz Ligi Polskich Rodzin – na Przewodniczącego Rady Politycznej, do składu Zarządu Głównego i jego Prezydium, a ponadto pełnił funkcję Prezesa Okręgu Pomorskiego.

Jeżeli przysłowia są mądrością narodów, to poniższe wydaje się najbardziej kontrowersyjne. Powiadają, mianowicie, że nie ma ludzi niezastąpionych. Ale jak zastąpić Zenona? W jego poczuciu odpowiedzialności, systematyczności, zaangażowaniu, poświęceniu dla sprawy? Pierwszy w służbie – ostatni w zaszczytach, to trafna charakterystyka jego postawy. Wielka pokora i spokój w kontaktach z ludźmi, ale także inteligentny humor na wysokim poziomie, pogodne usposobienie, znakomita znajomość historii, oraz przykład mrówczej i efektywnej pracy czynionej zawsze z myślą o sprawie, a nie własnych oczekiwaniach i ambicjach.

Tak było również w ubiegłym tygodniu, kiedy uradowany faktem wynajęcia nowego lokalu organizacyjnego, przyjechał do Warszawy pomagać w przeprowadzce i segregowaniu dokumentów, bo on był, jak zwykle, pierwszy w działaniu.

Niedane mu było doczekać końca przeprowadzki, ale zostawił swoją pieczęć, swój niezatarty ślad ofiarnej służby dla narodowo-demokratycznej idei. I zostawił coś jeszcze – swój własny podpis, autograf – coś, co stanowi świadectwo wyznawanych wartości, piękne credo własnego życia. Po wejściu do pokoju, do pustego jeszcze pomieszczenia, do którego wszedł jako pierwszy, i w którym od nas odszedł, rzucały się w oczy przyniesione przez niego i położone na parapecie przedmioty przeznaczone do najwcześniejszego zamocowania, jakże czytelnie i trafnie charakteryzujące jego ideowe oblicze. Krucyfiks, obrazek Matki Bożej, godło Polski i portret Romana Dmowskiego. Oto fundament, na którym budował i działał, w obliczu którego odszedł, przekazując nam narodowy testament, pałeczkę w polskiej sztafecie pokoleń.

I jeszcze jedna rzecz, którą zostawił – kalendarz do powieszenia na ścianie z pięknym widokiem na morze i napisem: „Gdynia – moje miasto”. Ta jego wielka pasja i zamiłowanie do polskiego morza, zilustrowane służbą w Marynarce Wojennej, miejscem zamieszkania w Gdyni i wyczuwalną chlubą z tego powodu, jest bardzo mocno zaakcentowana także dniem jego odejścia do Pana, tzn. 18 marca. To przecież dzień polskiej zwycięskiej bitwy o Kołobrzeg, symbolizujący powrót piastowskich ziem Pomorza Zachodniego do Macierzy w wyniku zakończenia II wojny światowej. Opatrzność, jak widać, pisze ciekawe i logiczne scenariusze.

Jakże często akcentował w swoich rozważaniach sprawę odpowiedzialności za Ojczyznę, która ma konkretne miejsce na ziemi – to Kraj nad Wisłą, Odrą i Bałtykiem – to nasza ziemska Matka, o której nie wolno mówić źle, bez względu na panujące okoliczności, zmienne ustroje, czy aktualne rządy, które można i trzeba zmienić, ale Polska ma trwać, pomimo wszystko, dzięki mądrości, odpowiedzialności, roztropności i bezinteresownemu poświęceniu Polaków, czego On był znamienitym przykładem.    

Dziś żegnamy ś. p. Zenona dziękując za wszelkie dobro, jakie uczynił dla Rodziny, bliźnich oraz Ojczyzny i choć ciągle trudno pogodzić się z Jego odejściem, to wiara w zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa i nauczanie Kościoła, połączona z owocem życia Zmarłego, prowadzi nas do stanu nadziei zawartej w słowach samego Zbawiciela: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Jeśli ktoś we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” (J 11, 25).

Mocno wierzymy, że ten stan staje się udziałem ś. p. Zenona i dlatego ośmielamy się wołać: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie. Amen.

Piękne słowa Jana Kochanowskiego wydają się korespondować z dzisiejszą uroczystością: „A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą Ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba”.        Bo służba Ojczyźnie, to było motto życiowe Zenona Mroczkowskiego.

Zenonie! Niezawodny Kolego! Przyjmij, zatem, nasze ostatnie życzenia:

Niech cię przygarnie Chrystus uwielbiony,   On wezwał ciebie do królestwa światła, niech na spotkanie w progach Ojca domu, po ciebie wyjdzie litościwa Matka.

Amen.

Wdzięczni Koledzy i Przyjaciele z Ligi Polskich Rodzin ofiarują Tobie, Zenku, Msze Święte, które sprawowane będą w następujących miejscach w Kraju:

Poznań – Sanktuarium Bożego Ciała, ul. Strzelecka 40 – 10 lipca godz. 18,                                              

Tomaszów Lubelski – Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, ul. Królewska 1 – 11 czerwca godz. 15,

Sopot – Kościół Garnizonowy pw. św. Jerzego, ul. Kościuszki 1 – 9 kwietnia godz. 18,                        

Święty Krzyż – Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego (OO. Oblaci) – 23 marca godz. 7,                  

Radom – Kościół pw. św. Katarzyny (OO. Bernardyni), ul. Żeromskiego 6/8 – 6 kwietnia godz. 8,    

Gniezno – Bazylika Prymasowska pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha – 15 czerwca godz. 15,

Kraków – Bazylika Archikatedralna na Wawelu pw. św. Stanisława i św. Wacława – 27 marca godz. 7,

Wadowice – Bazylika Ofiarowania NMP, Plac Jana Pawła II 1 – 8 kwietnia godz. 9,                      

Częstochowa – Sanktuarium na Jasnej Górze (OO. Paulini), Kaplica Matki Bożej – 28 marca godz. 15.30,

Warszawa – Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, ul. Grochowska 365 – 6 kwietnia godz. 7.  

Żegnaj, Zenku! Spoczywaj w pokoju! A jak Bóg pozwoli, do zobaczenia, Kolego Zenonie!”


Biura regionalne LPR:
(ta część strony w przebudowie)

Dane:

Biuro Krajowe:
ul. Nowogrodzka 31 p. 405
00 - 511 Warszawa
35 1160 2202 0000 0002 6319 0565

Linki: