Poniedziałek, 16 lipca 2018 r.

 • Stanowisko Rady Politycznej Ligi Polskich Rodzin w sprawie wyborów samorządowych

  Stanowisko Rady Politycznej Ligi Polskich Rodzin w sprawie wyborów samorządowych

   
      W obliczu sytuacji w Kraju, gdzie rządy sprawuje ugrupowanie nawiązujące wprost do dyktatorskich rządów sanacji, co potwierdza deptaniem zasad Państwa prawa, łamaniem Konstytucji, zawłaszczaniem Państwa dla partii, dążeniem do ...

  5 lipca 2018

 • ZG LPR w sprawie konsekwentnego sprzeciwu PiS wobec ochrony niewinnego życia ludzkiego

  ZG LPR w sprawie konsekwentnego sprzeciwu PiS wobec ochrony niewinnego życia ludzkiego

   
  Z bolesną refleksją i wielkim żalem wspominamy, powracające, co pewien czas, konsekwencje skutecznego storpedowania przez PiS konstytucyjnej ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, które miało miejsce w ...

  19 kwietnia 2018

 • ZG LPR w 125 rocznicę powołania Ligi Narodowej

  ZG LPR w 125 rocznicę powołania Ligi Narodowej

        
  Efektem wieloletniej działalności uświadamiającej, formacyjnej i organizacyjnej wśród Polaków ponad kordonami zaborów, a następnie roztropnych i odpowiedzialnych działań dyplomatycznych oraz wspierających i potwierdzających je przedsięwzięć militarnych, było ...

  1 kwietnia 2018

 • Nie zna śmierci Pan żywota, chociaż przeszedł przez jej wrota…

  Nie zna śmierci Pan żywota, chociaż przeszedł przez jej wrota…

   
           Niech Dobra Nowina o Zmartwychwstaniu Chrystusa rozjaśnia polskie sprawy, wzmacnia wiarę i rozum wszystkich Polaków, pogłębia świadomość i odpowiedzialność, budząc nadzieję na poprawę losów naszej Ojczyzny.
   
           Niech głos ...

  31 marca 2018

 • ZG LPR o wielkim zagrożeniu Polski w stulecie niepodległości

  ZG LPR o wielkim zagrożeniu Polski w stulecie niepodległości

      Do faktycznego storpedowania i zniszczenia Trybunału Konstytucyjnego, pozaprawnego przejęcia Krajowej Rady Sądownictwa, wielokrotnego i ewidentnego łamania Konstytucji w celu podporządkowania władzy sądowniczej partii rządzącej, co nazywa się konstytucyjnym zamachem stanu ...

  12 marca 2018

Ostatnie pożegnanie śp. Zenona Mroczkowskiego

Ostatnie pożegnanie śp. Zenona Mroczkowskiego

Treść ostatniego pożegnania Kolegi Zenona Mroczkowskiego, wygłoszonego przez Prezesa Ligi Polskich Rodzin Witolda Bałażaka, podczas uroczystości pogrzebowej na cmentarzu Marynarki Wojennej Gdynia – Oksywie 25 marca br.

 

„Pogrążona w smutku Rodzino ś. p. Zenona, czcigodny Księże, Bliscy, Przyjaciele i wszyscy, których gromadzi dzisiejsza uroczystość pogrzebowa.

Przypadło mi w udziale jakże smutne, ale jednocześnie zaszczytne zadanie –pożegnanie ś. p. Zenona Mroczkowskiego, wieloletniego, pewnego i niezawodnego działacza narodowego, bezinteresownego i ofiarnego w służbie dla Ojczyzny, wytrwałego i konsekwentnego Polaka, na którego zawsze można było liczyć.

Wiadomość o Jego śmierci była wielkim ciosem i bólem nie tylko ze względu na jego wiek, żył przecież tylko 67 lat, ale przede wszystkim dlatego, że był wspaniałym i cenionym Kolegą budzącym zaufanie, o czym świadczy fakt konsekwentnego wybierania go w skład centralnych władz Ligi Polskich Rodzin – na Przewodniczącego Rady Politycznej, do składu Zarządu Głównego i jego Prezydium, a ponadto pełnił funkcję Prezesa Okręgu Pomorskiego.

Jeżeli przysłowia są mądrością narodów, to poniższe wydaje się najbardziej kontrowersyjne. Powiadają, mianowicie, że nie ma ludzi niezastąpionych. Ale jak zastąpić Zenona? W jego poczuciu odpowiedzialności, systematyczności, zaangażowaniu, poświęceniu dla sprawy? Pierwszy w służbie – ostatni w zaszczytach, to trafna charakterystyka jego postawy. Wielka pokora i spokój w kontaktach z ludźmi, ale także inteligentny humor na wysokim poziomie, pogodne usposobienie, znakomita znajomość historii, oraz przykład mrówczej i efektywnej pracy czynionej zawsze z myślą o sprawie, a nie własnych oczekiwaniach i ambicjach.

Tak było również w ubiegłym tygodniu, kiedy uradowany faktem wynajęcia nowego lokalu organizacyjnego, przyjechał do Warszawy pomagać w przeprowadzce i segregowaniu dokumentów, bo on był, jak zwykle, pierwszy w działaniu.

Niedane mu było doczekać końca przeprowadzki, ale zostawił swoją pieczęć, swój niezatarty ślad ofiarnej służby dla narodowo-demokratycznej idei. I zostawił coś jeszcze – swój własny podpis, autograf – coś, co stanowi świadectwo wyznawanych wartości, piękne credo własnego życia. Po wejściu do pokoju, do pustego jeszcze pomieszczenia, do którego wszedł jako pierwszy, i w którym od nas odszedł, rzucały się w oczy przyniesione przez niego i położone na parapecie przedmioty przeznaczone do najwcześniejszego zamocowania, jakże czytelnie i trafnie charakteryzujące jego ideowe oblicze. Krucyfiks, obrazek Matki Bożej, godło Polski i portret Romana Dmowskiego. Oto fundament, na którym budował i działał, w obliczu którego odszedł, przekazując nam narodowy testament, pałeczkę w polskiej sztafecie pokoleń.

I jeszcze jedna rzecz, którą zostawił – kalendarz do powieszenia na ścianie z pięknym widokiem na morze i napisem: „Gdynia – moje miasto”. Ta jego wielka pasja i zamiłowanie do polskiego morza, zilustrowane służbą w Marynarce Wojennej, miejscem zamieszkania w Gdyni i wyczuwalną chlubą z tego powodu, jest bardzo mocno zaakcentowana także dniem jego odejścia do Pana, tzn. 18 marca. To przecież dzień polskiej zwycięskiej bitwy o Kołobrzeg, symbolizujący powrót piastowskich ziem Pomorza Zachodniego do Macierzy w wyniku zakończenia II wojny światowej. Opatrzność, jak widać, pisze ciekawe i logiczne scenariusze.

Jakże często akcentował w swoich rozważaniach sprawę odpowiedzialności za Ojczyznę, która ma konkretne miejsce na ziemi – to Kraj nad Wisłą, Odrą i Bałtykiem – to nasza ziemska Matka, o której nie wolno mówić źle, bez względu na panujące okoliczności, zmienne ustroje, czy aktualne rządy, które można i trzeba zmienić, ale Polska ma trwać, pomimo wszystko, dzięki mądrości, odpowiedzialności, roztropności i bezinteresownemu poświęceniu Polaków, czego On był znamienitym przykładem.    

Dziś żegnamy ś. p. Zenona dziękując za wszelkie dobro, jakie uczynił dla Rodziny, bliźnich oraz Ojczyzny i choć ciągle trudno pogodzić się z Jego odejściem, to wiara w zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa i nauczanie Kościoła, połączona z owocem życia Zmarłego, prowadzi nas do stanu nadziei zawartej w słowach samego Zbawiciela: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Jeśli ktoś we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” (J 11, 25).

Mocno wierzymy, że ten stan staje się udziałem ś. p. Zenona i dlatego ośmielamy się wołać: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie. Amen.

Piękne słowa Jana Kochanowskiego wydają się korespondować z dzisiejszą uroczystością: „A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą Ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba”.        Bo służba Ojczyźnie, to było motto życiowe Zenona Mroczkowskiego.

Zenonie! Niezawodny Kolego! Przyjmij, zatem, nasze ostatnie życzenia:

Niech cię przygarnie Chrystus uwielbiony,   On wezwał ciebie do królestwa światła, niech na spotkanie w progach Ojca domu, po ciebie wyjdzie litościwa Matka.

Amen.

Wdzięczni Koledzy i Przyjaciele z Ligi Polskich Rodzin ofiarują Tobie, Zenku, Msze Święte, które sprawowane będą w następujących miejscach w Kraju:

Poznań – Sanktuarium Bożego Ciała, ul. Strzelecka 40 – 10 lipca godz. 18,                                              

Tomaszów Lubelski – Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, ul. Królewska 1 – 11 czerwca godz. 15,

Sopot – Kościół Garnizonowy pw. św. Jerzego, ul. Kościuszki 1 – 9 kwietnia godz. 18,                        

Święty Krzyż – Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego (OO. Oblaci) – 23 marca godz. 7,                  

Radom – Kościół pw. św. Katarzyny (OO. Bernardyni), ul. Żeromskiego 6/8 – 6 kwietnia godz. 8,    

Gniezno – Bazylika Prymasowska pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha – 15 czerwca godz. 15,

Kraków – Bazylika Archikatedralna na Wawelu pw. św. Stanisława i św. Wacława – 27 marca godz. 7,

Wadowice – Bazylika Ofiarowania NMP, Plac Jana Pawła II 1 – 8 kwietnia godz. 9,                      

Częstochowa – Sanktuarium na Jasnej Górze (OO. Paulini), Kaplica Matki Bożej – 28 marca godz. 15.30,

Warszawa – Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, ul. Grochowska 365 – 6 kwietnia godz. 7.  

Żegnaj, Zenku! Spoczywaj w pokoju! A jak Bóg pozwoli, do zobaczenia, Kolego Zenonie!”


Biura regionalne LPR:
(ta część strony w przebudowie)

Dane:

Biuro Krajowe:
ul. Nowogrodzka 31 p. 405
00 - 511 Warszawa
35 1160 2202 0000 0002 6319 0565

Linki: