W związku ze 125 rocznicą powołania Ligi Narodowej, co miało miejsce 1 kwietnia 1893 r., oddajemy należny hołd i wiekopomną wdzięczność jej inicjatorom, sternikom i przywódcom z Romanem Dmowskim, Janem Ludwikiem Popławskim i Zygmuntem Balickim na czele, za sformułowanie i prowadzenie suwerennej polityki polskiej.
Efektem wieloletniej działalności uświadamiającej, formacyjnej i organizacyjnej wśród Polaków ponad kordonami zaborów, a następnie roztropnych i odpowiedzialnych działań dyplomatycznych oraz wspierających i potwierdzających je przedsięwzięć militarnych, było doprowadzenie do zjednoczenia i niepodległości naszej Ojczyzny.
Konsekwencją upadku myśli narodowej były czasy panoszenia się obcych wpływów, zarówno jawnych jak i tajnych, czasy prywaty i troski o interesy stanowe, czy dynastyczne, co w połączeniu z zaborczymi dążeniami Prus doprowadziło do sojuszu naszych sąsiadów i upadku Rzeczypospolitej. Błędną, bo cementującą sojusz zaborców i osłabiającą polskość, reakcją na ten stan były czasy marnowania polskich sił narodowych w interesie obcych, czasy klęskowych powstań lub polityki ugodowej wobec zaborców, czasy odejścia w życiu publicznym od wierności nauce Kościoła, czasy „choroby na Moskala” i zaniedbania walki z zagrożeniem niemieckim.
Liga Narodowa stała się wówczas rzeczywistą alternatywą postulującą i realizującą powrót do polskiej myśli politycznej. Sięgnięcie do skarbnicy narodowego dziedzictwa, połączone z geopolitycznym i społecznym realizmem, okazało się trafne i skuteczne!
Polityka narodowo-demokratyczna, „wszechpolska” - wspólna dla Polaków ze wszystkich zaborów i warstw społecznych, niezależna od obcych wpływów, wyczulona na niebezpieczeństwo niemieckie, polityka budowania sił narodowych w celu ich wykorzystania w sytuacji pojawienia się sprzyjającej koniunktury międzynarodowej, polityka opierania się o rodzinę i wierność Kościołowi Katolickiemu oraz poczucie obowiązków wobec Ojczyzny, polityka jednoczenia Polski i Polaków, jako droga do niepodległości - przyniosła nam zwycięstwo!
Warto zauważyć, że upamiętniana 125 rocznica powołania Ligi Narodowej, przypada w roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, co nie tylko wspaniale eksponuje jakże ważne dla Polski jubileusze, ale pokazuje ciężką, odpowiedzialną i wytrwałą - ponad 25 letnią - drogę od sformułowania i skonkretyzowania celu do jego pomyślnej i owocnej realizacji - zjednoczonej i niepodległej Polski.
„Polski się nie buduje ani dla siebie, ani dla swej partii, ani nawet dla swego pokolenia. Ona jest własnością nieskończonego szeregu pokoleń, które ją tworzyły i tworzyć będą, które stanowią naród.” (Roman Dmowski „Polityka polska i odbudowanie państwa”)
Zarząd Główny Ligi Polskich Rodzin
Warszawa, 1 kwietnia 2018 r.
Biura regionalne LPR:
(ta część strony w przebudowie)
Dane:
Biuro Krajowe:
ul. Nowogrodzka 31 p. 405
00 - 511 Warszawa
35 1160 2202 0000 0002 6319 0565
Linki: